Dobre Praktyki dla przedszkolaków na rok 2018/2019

1. Metoda zielonego ołówkaZa pomocą zielonego koloru wychowawca przedszkolny zakreśla to, co jest zrobione poprawnie. Przykuwanie uwagi dziecka na to, co jest dobre, co mu wyszło, mimowolnie zacznie się kodować w jego umyśle. Zapamięta właśnie ten element, który przecież jest najbardziej wart zapamiętania.I co najważniejsze, będzie to kojarzyło z pochwałą. Maluch z całkiem innym, pozytywnym nastawieniem, będzie bardziej koncentrował się na tym, żeby powtórzyć ten sukces.
  2. „Urodzinki w przedszkolu”. Nauka składania życzeń. Rozwijanie przynależności do grupy rówieśniczej. Rozwijanie poczucia własnej wartości. Przełamywanie nieśmiałości. Dostarczanie pozytywnych przeżyć. Stwarzanie radosnej, przyjaznej atmosfery w grupie. Urodzinowe rytuały to:

Nakrycie małego stolika urodzinowym obrusem.

Tort urodzinowy ze świeczkami i ich zdmuchiwanie./ Słodkości.

Dekoracje pasujące do pory roku wykonane przez dzieci własnoręcznie.

Drobny prezent dla jubilata przygotowany przez dzieci i nauczyciela.

Wspólny słodki poczęstunek.

Zajęcie honorowego miejsca przy stole.

Odśpiewanie “Sto lat” i składanie życzeń.

Jubilat może tego dnia wybierać gry i zabawy.

1. „KSIĄŻKA DLA PRZEDSZKOLAKA” - Cykliczne czytania książek podczas zajęć oraz regularne wyjścia do biblioteki. Kształtowanie pozytywnych postaw czytelniczych. Czytanie bajek, udział w konkursach bibliotecznych.
  2. „Bezpieczny Przedszkolak” - Jednym z priorytetów naszego przedszkola jest dbałość o bezpieczeństwo naszych podopiecznych. Organizowanie spotkań z ludźmi, którzy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo ( policjant, żołnierz, pielęgniarka, ratownicy medyczni, strażacy). Zaznajomienie z numerami alarmowymi, poznawanie niebezpiecznych przedmiotów (obecnych także w domu), poznawanie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach, dowiadywanie się, w jaki sposób unikać zagrożeń wynikających z nieprawidłowych   kontaktów ze zwierzętami.