NASZ PATRON św. JAN PAWEŁ II

Nasze przedszkole zostało utworzone 15 grudnia 1988 roku. Od 1 września 2002 roku zostało przyłączone do Zespołu Szkół imienia Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim.

Dziecięcy Atlas Świata

Po długich rozmowach wychowawczynie  i przedszkolaki z grupy Motylki zdecydowały, że zajęcia zostaną poświęcone Bożemu Narodzeniu w Portugalii.

Na początku zajęć dzieci odnalazły na mapie świata i Europy -  Portugalię i oczywiście Polskę. Korzystając z atlasu opisały również wygląd portugalskiej flagi, a następnie pokolorowały wcześniej przygotowane wzory flag obu krajów.

 W dalszym ciągu przy pomocy nauczyciela i przygotowanych materiałów  przystąpiły do określania podobieństw i różnic w bożonarodzeniowych tradycjach Polski i Portugalii. Różnice w położeniu obu krajów nasunęły problem „zimowej pogody”. Korzystając z Internetu sprawdziły przewidywaną pogodę na święta w omawianych krajach i okazało się, że jest zupełnie inna. Inne od polskich warunki klimatyczne powodują spory problem ze zdobyciem typowego dla Polski drzewka, które mogłoby przypominać świerka. Mimo to w przeważającej części Portugalii ubiera się typową dla nas choinkę, ale nie wszędzie. W niektórych rejonach Portugalczycy przygotowują  choinkę z masy papierowej. Przedszkolaki również miały możliwość taką wykonać.

 W obu krajach nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia są szopki. Większość portugalskich szopek przypomina polskie, ale w miejscowości Algarve  tak nie jest. Szopka jaką przygotowują tamtejsi mieszkańcy  to stopnie nakryte serwetami, na których leżą np. kwiaty, owoce , rosną siewki zbóż, a na samym szczycie znajduje się postać Jezuska. Taką szopkę również przedszkolaki wykonały.

Kolejnym omawianym zagadnieniem była Wigilia, która w obu krajach nieco różni się. W Portugalii nie ma typowych dla Polski dwunastu potraw, nie kładzie się siana pod obrus i nie dzieli się opłatkiem. Na portugalskim stole nie może z kolei zabraknąć wigilijnego dorsza z pieczonymi ziemniakami oraz liśćmi kapusty, sałatki z ośmiornica i wielu słodkości np. ciasta królewskiego. Przedszkolaki miały możliwość skosztować portugalskiego  wypieku oraz oczywiście polskich pierniczków.

 W tradycji obu krajów istnieje postać św. Mikołaja, który pozostawia dzieciom prezenty. W Portugalii pomaga mu w tym Dzieciątko Jezus. Prezenty nie są okazałe, lecz symboliczne.

 W przeciwieństwie do Polaków Portugalczycy nie śpiewają typowych kolęd, co wzbudziło spore zaskoczenie wśród przedszkolaków. Ponieważ trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez kolęd dzieci postanowiły  i tak pośpiewać.

Po wspólnym ustaleniu treści życzeń, dzieci przystąpiły do przygotowania kartki bożonarodzeniowej.

Poszczególne grupy miały opracować elementy dekoracyjne, które następnie zostały umieszczone na kartce. Ponieważ omawialiśmy Boże Narodzenie w Portugalii, to na kartce znalazły się portugalskie symbole tj. flaga państwa oraz czarny kogut z Barcelos. Przy okazji dzieci poznały średniowieczną legendę związaną z kogucikiem. Po zamieszczeniu życzeń każde dziecko „podpisało” się pod nimi, odbijając swoją dłoń pomalowaną farbą.

 M. Goclon - Słonka